A kortárs magyar grafika izgalmas és varázslatosan sokszínű világába tekinthet be a látogató a szombaton nyílt Kép-történetek című tárlatnak köszönhetően, a kápolnásnyéki Halász-kastélyban.
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány (KOGART) a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvánnyal együttműködve rendezte meg a Kép-történetek a magyar grafika mestereitől című tárlatot, amely lehetőséget ad egy-egy korszak és alkotó munkásságának bemutatására, ám ennél többet is nyújt: körképet ad a különböző grafikai technikákkal dolgozó mesterek szűk, de annál exkluzívabb köréről a ma már klasszikusnak számító alkotóktól korunk meghatározó művészein át egészen a fiatal nemzedékig. Az alkotásokat a március 30-i verőfényes napsütésben mutathatta be L. Simon László országgyűlési képviselő, az alapítvány alapítója, megköszönve Fertőszögi Péter és Marosvölgyi Gábor kurátorok munkáját.
L. Simon László a tárlat kurátoraival, művészettörténészekkel és alkotókkal együtt nyitotta meg a kiállítást
Fotó: S. Töttő Rita / Fejér Megyei Hírlap
– Ezen a kiállításon nagyszerű magyar művészek alkotásai remek egységbe foglalva jelennek meg a kápolnásnyéki Halász-kastélyban. E tárlatot remélhetőleg rendkívül sokan megtekintik, melyre minden esély meg is van, hiszen a magyar grafika világszínvonalú alkotásaival állunk szemben – fogalmazott az alapítvány alapítója. Sulyok Miklós, a Németh Lajos-díjas művészettörténész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja pedig ekképp méltatta a tárlatot: – Az anyag valóban világszínvonalú, s jól mutatja, hogy a grafika műfaja semmiben nem marad el az úgynevezett nagy művészeti ágaktól – fogalmazott. Elgondolkodtató, sűrített, elit műfaj – tette hozzá -, a kiállítás pedig marasztaló.
A szombati tárlatmegnyitón a magyar grafika legszebb alkotásai tárultak a látogatók elé
Fotó: S. Töttő Rita / Fejér Megyei Hírlap
Marosvölgyi Gábor kurátor pedig az alábbi mankót adta a tárlathoz: nagyon izgalmas térben sikerült megrendezni a kiállítást, hiszen a kastély egymásba nyíló terei lehetőséget teremtenek arra, hogy a tárlat az egyes művészektől nem csupán különálló alkotásokat, hanem sorozatokat vagy tematikus műcsoportokat is bemutathasson. Ezeken a rendhagyó „történeteken” keresztül a tárlat felvillantja az irodalom, a történelem és a zenei élet fontosabb személyiségeit és meghatározó eseményeit, foglalkozik a 21. század emberét érintő problémákkal, továbbá betekintést enged a művészi alkotómunka izgalmas világába. A tárlaton fellelhetők Borsos Miklós szobrászművész éremportréi és tusrajzai, illetve Szalay Lajos alkotásai a Genezis-kötetből, amelynek 1966-os New York-i kiadása után Pablo Picasso a mestert a 20. század legjelentősebb grafikusának nevezte.
Képgaléria
A gyűjtemény része Kondor Béla 1956-os Dózsa-sorozata, Rékassy Csaba illusztrációi, Péreli Zsuzsa János vitéz-sorozata és Szemethy Imre rézkarcai is. Láthatjuk Csernus Tibor könyvillusztrációit, amelyek pedig a legmodernebb figurális ábrázolás eszközeivel keltik életre a kalandregények, krimik és a klasszikus irodalom világát. Kéri Imre Caravaggio-sorozata és Takáts Márton antikizáló stílusú épületfeldolgozásai az európai művészet újraértelmezései. Prutkay Péter grafikái a terrorizmusról és a globalizációról mesélnek, Kesselyák Rita utcarészletei pedig már festői lírát elevenítenek meg a lapokon. Izgalmas vizuális és mentális kalandozásra, interaktivitásra ösztönzik a látogatót Orosz István anamorfózisai, amelyek a hagyományos képi elemek mellett tükröződéssel vagy éppen a „szemfényvesztés” eszközeivel hoznak új jelentéstartalmat az alkotásba, értelmezésbe. A tárlat június 30-ig látogatható.
forrás:feol.hu