A Kastélykert Éttermet, 2024. július 12-én nyitottuk meg a kápolnásnyéki Halász-kastély területén. A Velencei-tó kulturális központja magas művészetek iránti elkötelezettségét, kulturális turisztikai értekeit a gasztronómiai kultúra értékeivel gazdagítva. Vendégközpontú vállalkozásunk az igazi vendéglátás hagyományait ötvözi a modern konyhával, a legjobb minőségű alapanyagokból. Juhász Tibor ügyvezető és executive séf korábban a magas szintű állami látogatások catering szolgáltatójaként vívott ki elismerést hazánk prominens szereplői és a hazánkba érkező államfők, koronás fők körében. A magas szintű protokollesemények mellett az üzleti világ étkeztetésében is piacvezető szerepet ért el az Édenkert Catering tulajdonosaként, executive séfjeként.
A kápolnásnyéki Kastélykert Étterem újszerű éttermi stílussal gazdagítja a Velencei-tó körüli gasztronómiai kultúrát: az all you can eat típusú vendéglátást képviseli. A másnéven svédasztalos étkezési típus korlátlan fogyasztást jelent fix összegért. A világszerte egyre népszerűbb étteremtípust nemcsak azért szeretik a vendégek, mert valóban korlátlan mennyiséget fogyaszthatnak, hanem azért is, mert így annyiféle ételt kóstolhatnak meg amennyit szeretnének.
Amiből kóstolni lehet: 6-8 féle hideg előétel és saláta, 10-féle főétel, 4-féle leves, 6-féle desszert, 6-féle grill és 5-féle tészta. A vendéglátóként természetesen figyelünk az ételérzékenységre és a húsmentes kínálatra is a magas minőséget képviselő éttermünkben. Az ebédidőben hétköznap és hétvégén 2 órás, hétvégén vacsoránál pedig 3 órás éttermi tartózkodást biztosítunk a befizetett összegért. Az ebédhez szénsavas és mentes ásványvizet és limonádét kínálnak. Vacsorához szintén korlátlan fogyasztással bort és csapolt sört is biztosítunk. Küldetésünk, hogy a vidék legkiválóbb alapanyagaiból készült finomságokkal, helyspecifikus italkínálattal gazdagítsuk a vendégélményt. Nálunk olyan bor kapható, ami helyi, olyan sör, ami helyi. A Halász-kastély Kastélykert Étterem a Kápolnásnyéki Sörfőzde szomszédságában található, így kézenfekvő, hogy a kiváló kézműves söreik legyenek csapon, nálunk a Nyéki sör gazdag portfóliója elérhető. A borok a tó körüli szőlőültetvények kincsei, olyan pincészetet választottunk, ami évtizedek óta meghatározó borászata a Velencei-tó környékének. Nemcsak a borversenyeken elért kiváló eredményeik, magas minőségű termékeik miatt, de annak az értékteremtő munkának tiszteleteként is az L. Simon Borászat borait kínáljuk vendégeinknek, amit a Velencei-tónál kulturális turisztikai értékközvetítésében zászlóshajóként végez a borászat tulajdonosa.
Szeretnénk olyan találkozási pont, közösségi hely lenni, ami méltó kiegészítője a Halász-kastély magas minőségű kulturális, turisztikai tevékenységének, értékközvetítő munkájának. Saját rendezvényeinkkel is hozzá szeretnénk járulni magyar gasztronómiai kultúra megismeréséhez, értékeink beazonosításához, népszerűsítéséhez – mindezt komplex vendégélménnyel megvalósítva: gyönyörűen felújított épületben, a Halász-kastély udvarán, árnyas fák társaságban, belső udvarral, terasszal, modern, felszerelt konyhával, kiváló szakemberek munkájára építve, a fővárostól alig egyórányira.
Éttermünk hétfőtől vasárnapig, előzetes foglalással, minimum 15 fős csoportok számára, egyedi árajánlat alapján tart nyitva.
További információk:
+36 30 200 0418
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Cím: 2475, Kápolnásnyék Deák Ferenc u. 8.
Programok:
A kékszakállú - Fejezetek Kass János művészetéből
Kass János rendkívül sokoldalú művész: grafikus, festő, szobrász. Már a kezdetektől fogva, Főiskolai tanulmányai alatt is kipróbált különböző művészeti ágakat: 1942-1946: Iparművészeti Iskola, kerámia-szakon; 1946-1951: Magyar Képzőművészeti Főiskola, grafika-szakon tanult, ahol Hincz Gyula, Konecsni György és Kádár György voltak a mesterei. 1960-61-ben át a lipcsei Grafikai és Könyvművészeti Főiskola könyvművészeti tanszékén aspiráns, majd 1967-81 között a Magyar Iparművészeti Főiskola grafikai tanszékén tanított.Addigra már a legjobb könyvillusztrátorok közé tartozik.
1973 óta postabélyegeket tervezéssel, filmplakátokat készítéssel is foglalkozik. Gazdag életművében a grafika szinte minden ágában és műfajában alkotott, az egyedi rajzoktól kezdve, a különböző sokszorosított grafikai eljárásokon keresztül a könyvillusztrációig. A magyar származású világhírű rajzfilmkészítővel, John Halassal közösen elkészítette az első számítógép-animációs filmet, Dilemma címmel.
Alkotott márványszobrot, de a modern anyaghasználat sem volt idegen tőle. Több évtizeden keresztül létrejövő, polisztirolból készült Fejek című object-sorozatát barátokkal és művészekkel közösen készítette el. Művészetének gyökerei ugyanúgy megtalálhatóak a magyar és egyetemes kultúrában, mint a modern művészet mindig megújuló formáiban. A grafikai tradíción alapuló és kidolgozott mesteri technika adott esetben jól ötvöződik a kollázzsal vagy a síkkonstruktivista formaelemekkel. A művész mindig érzékenyen figyelt az emberi – egyéni és közösségi - létviszonylatokra, a kulturális hagyományokra, a technika és a tudomány kérdéseire, a világ nagyon is összetett és sokrétű jellegére. A különböző művészeti ágak mindig termékenyen hatottak műveire, az irodalom és a zene fontos részei számos kiemelkedő alkotásának.
Sorozatai mintegy sűrítményei és összefoglalásai egy-egy alkotói periódusnak és stílusnak. A Mózesban ugyanúgy megtalálható az a felfokozott izgatottság és keménység, szinte már az a dühvel átitatott drámaiság, mint az 1956 után készült rajzokban. A Psalmus Hungaricusban azok kiszolgáltatott létviszonylatok tükröződnek, mint a hetvenes években készült egyedi lapokban. Az ember tragédiája összefoglalása a szimultán és egyetemes gondolkodásmódról vallott szemléletmódnak. Az Ótestamentum szakrális példázataiban az általános emberi, morális értékek kerülnek előtérbe. A Kékszakállú herceg vára a férfiről és nőről alkotott alapvető gondolatok megfogalmazása mellett, egy lehetséges útját mutatta meg annak, hogyan lehet továbbvinni, de egyúttal továbblépni egy racionális absztrakcióból egyfajta humanista emberkép felé.
Kass Jánosnak számos munkája a Magyar Nemzeti Galériában található. 1985-től a szegedi Kass János Galéria állandó kiállításon mutatja be műveit.
Év Életrajz
1927-ben Szegeden született
1942-1946 Iparművészeti Iskola, kerámia-szak
1946-1951 Magyar Képzőművészeti Főiskola, grafika-szak
1960-1961 Hochschule für Grafik und Buchkunst, könyvművészeti tanszék, Lipcse
1965-1973 az Új Írás művészeti szerkesztője
1967-1981 Magyar Iparművészeti Főiskola grafikai tanszékén tanít
1973 óta postabélyegeket is tervez
A Magyar Festők Társasága, az ATIPY ICTA, DCC (London),
CDL (FR), valamint a Német Könyvművész Szövetség tagja.
Szeged díszpolgára.
Díjak
1999-ben Frankfurtban a könyvművészeti kiállításon "A legszebb könyv" díjat kapta
1999 Kossuth-díj
A Brüsszeli Világkiállításon, Moszkvában, Brnóban, Torontóban,
Pozsonyban, São Paulóban, magyar és német "Szép könyv"
versenyeken nyert díjakat.
1992 Magyar Köztársaság Érdemrend tiszti kereszt
1986 kiváló művész
1966,1977 érdemes művész
1966,1977 Lipcsében a könyvművészeti kiállításon "A legszebb könyv" díjat kapta
1954,1967 Munkácsy-díj
1956-1959 Derkovits-ösztöndíj
A tárlat 2025. április 26-tól július 20-ig látogatható a kastély nyitvatartási idejében.
Nyitvatartás április 26-tól:
csütörtöktől vasárnapig 10-18 óráig.
2475 Kápolnásnyék, Deák Ferenc utca 10.
+36 21 292 0471
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A Halász-kastély állandó kiállítása a Halász család fotóalbumából és dokumentumtárából szemezget, ismerteti a kastély és a család történetét, illetve néhány megmaradt bútordarab és tárgy segítségével segít eligazodni a kastély izgalmas és változatos történetében.
A kastély története
A napjainkban Halász-kastélyként ismert épület fő szárnyát ifj. Magyary-Kossa Péter, Fejér vármegyei főadószedő építtette 1810 körül. A korai klasszicista stílusú kúria tipikus példája volt a vagyonos köznemesség, a „táblabíró világ” építkezéseinek.
A Magyary-Kossa vagyon az asszony végrendeletének megfelelően nagyrészt unokaöccsére, nádasdi Sárközy Sándorra majd unokahúga házassága révén Halász Lázárra szállt. Az ifjan a nemesi testőrség tagjaként szolgáló, majd néhány évet katonai pályán töltő Halász Lázárt 1848-ban a liberális nemesség tagjaként a polgári forradalom oldalán találjuk, előbb civilben, majd katonaként. Élete végén megosztozott birtokán és házán fiával, Gedeonnal.
A fiatalkorában szerzett tapasztalatok kitűnő gazdálkodóvá tették Lázár fiát, Gedeont. Befektetései eredményeként a század végére gazdasága kiemelkedett a környékbeli középbirtokok közül. A gondos gazdának bevételeiből otthona bővítésére, környezetének szépítésére is futotta. Kúriáját nyugati irányban újabb szárnnyal bővítette és kényelmesebbé tette, körülötte pedig egy kisebb parkot alakított ki, ahol a korszak divatjának megfelelően megjelentek az angolparkok és a geometrikus kertek egyes elemei is.
Halász Gedeon első házassága válással ért véget. Második felesége a magát a pákozdi csatában is kitüntető aradi vértanú, Schweidel József lánya, Anna volt. Esküvőjükre 1881-ben került sor, fiuk, ifjabb Gedeon 1882-ben született.
Az asszonyt a Pázmánd-forrás melletti – azóta kifosztott – kriptában temették el: "Schweidel József aradi vértanú lányának síremléke" — ennyit ír a térkép arról az elhagyatott sírboltról, amely Kápolnásnyék és Pázmánd között az úgynevezett Csekésben, egy kis erdő közepén, magánterületen található. A kifosztott üregben már koporsódarabot sem találni, a csontok, köztük az aradi vértanú lányának maradványai elkallódtak, a kövek szétszóródtak a síremlék körül.
Ifj. Halász Gedeon apja halálával korán, még egyetemi évei idején megörökölte a családi birtokokat és a kúriát. 1910 körül bővítette, műszakilag korszerűsítette és egy neobarokk stílusú kis kastéllyá építette át százéves otthonát. Ugyanebben az időben, néhány szomszédos telek megvásárlása révén, nyugati irányban terjeszkedve igazi angolparkká formálták a korábbi kis díszkertet.
A harmincas éveibe lépő ifjabb Gedeon az 1914-es báli szezonban, Budapesten ismerkedett meg pazonyi Elek Alexandrine-nal (1889–1981), akivel – a háború kitörése ellenére - még abban az évben házasságot is kötött. Három gyermekük született: Alexandrine, Lily és Gida. Az átalakított kastélyban és a csodálatosan kibővített parkban a családi idill 1944-ig tartott.
A kastély élénk kulturális élet színhelye volt. Leggyakrabban a Velencén élő Meszleny és Manndorff családok tagjai látogatták Halászékat. Jó barátságot ápoltak az egykori Vörösmarty-házban nyaranként élő, nemzetközi hírű zenész házaspárral, Kresz Géza hegedűművésszel és zongorista feleségével, Norah Drewettel. Nem meglepő tehát, hogy nagyobb társaságot megmozgató koncerteknek is gyakran otthont adott kastélyuk. Ilyenkor mások mellett megjelentek a környék nemesi és főúri családjai közül a verebi Véghek, a velencei Wickenburgok, a nyéki Ambrózyak.
A pusztulás évtizedei
A kastélyépület a második világháború pusztításaitól lakhatatlanná vált. Az államosítás következtében pedig előbb a birtok nagy részét, majd a kastélyt, a melléképületeket, végül a meghagyott kis földet is elvették a családtól. Az új évezred elejére csupán a kastély tömege emlékeztetett az egykori nemesi otthonra.
Újjászületés
A kastély újjászületésének folyamata 2014-ben vett igazi lendületet. A magyar kormány és az Európai Unió támogatásának, valamint a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány saját forrásainak és nem kevés munkájának köszönhetően 2016. június 25-én ünnepélyes keretek között avatták fel a megújult Dabasi Halász-kastélyt és 1,5 hektáros parkját.
A kastély parkja
Az egykor díszes, szépen gondozott tájképi kert nyomokban őrizte még egykori elrendezésének maradványait, így a történelmi áttekintés után a XX. század eleji állapot visszaállítása volt a cél. A történeti telepítésből származó növényzetet megőrizték, a kert útrendszerét az eredetihez hasonló módon visszaállították, a sétányt szobrok díszítik. A park arborétumhoz illő: minden újonnan ültetett fa mellett magyar és latin nyelvű táblácska jelzi a fajtáját.
Téli nyitvatartás:
2022. november 7-től 2023 tavaszáig ZÁRVA.
Nyitvatartás:
hétfő |
ZÁRVA |
kedd |
10:00–18:00 |
szerda |
10:00–18:00 |
csütörtök |
10:00–18:00 |
péntek |
10:00–18:00 |
szombat |
10:00–18:00 |
vasárnap |
10:00–18:00 |
ÜNNEPI NYITVATARTÁS:
November 1. – ZÁRVA
December 24. – ZÁRVA
December 25. – ZÁRVA
December 26. – ZÁRVA
December 31. – ZÁRVA
Január 1. – ZÁRVA
BELÉPŐJEGY
A BELÉPŐJEGY MEGVÁSÁRLÁSÁVAL AZ ÁLLANDÓ ÉS AZ IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS EGYARÁNT LÁTOGATHATÓ:
Felnőtt belépőjegy: 1000 Ft/fő
18 éves korig: 500 Ft/fő
6 éves kor alatt ingyenes
PARKJEGY (CSAK A PARK LÁTOGATÁSÁRA JOGOSÍT): 500 Ft/fő
CSOPORTKEDVEZMÉNY:
10 fő felett 10%
20 fő felett 20% kedvezmény
MÚZEUMPEDAGÓGIA: 1000 Ft/fő
FIZETÉS MÓDJA:
Csak készpénzfizetési lehetőség
Tájékoztató rendezvényeken készülő fényképfelvételekről és azok felhasználásáról
A Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány (www.vtka.hu ) (Szervező), mint a Halász-kastély üzemeltetője tájékoztatja a kastély rendezvényein résztvevőket, hogy az eseményeken fényképfelvételeket készíthet.
A rendezvényeken részt vevők a belépőjegy megvásárlásával és a kastély területére való belépéssel elfogadják és kifejezetten hozzájárulnak ahhoz, hogy róluk fényképfelvétel készüljön. Tudomásul veszik, hogy a rendezvényen készült fotókat a Szervező a honlapján és közösségi média oldalain a rendezvény népszerűsítése, a rendezvényről tájékoztatás céljából felhasználhatja.
A rendezvényről készült felvételeket a Szervező átadhatja a rendezvény fellépőinek, szereplőinek honlapjukon és közösségi média oldalaikon való felhasználásra.
A fényképek törlése indokolt esetben kérhető az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.
Közérdekű adatok:
Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány
Székhelye és címe: 2475 Kápolnásnyék, Deák Ferenc utca 10.
Levelezési cím: 2475 Kápolnásnyék, Pf.: 6
Adószám: 18498875-2-07
Nyilvántartási szám: 07-01-0000869
Közhasznúsági fokozat: közhasznú
A Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány céljai között szerepel kulturális szolgáltatások nyújtása és olyan intézmények létrehozása, amelyek megfelelnek a kultúrát kiemelten kezelő, minőségi turizmus elvárásainak. Mindezek megvalósítása érdekében vállalta a civil szervezet a műemléki védelem alatt álló kápolnásnyéki Dabasi Halász-kastély megmentését.
A Halász-család 19. század eleji klasszicista kúriáját az 1910-es években építtette át L-alaprajzú, manzárdtetővel borított, neobarokk épületté Halász Gedeon. A homlokzat jobb sarkán négyzetes, zömök, egyemeletes, lapos sátortetős – egykor kupolás – torony található. A hátranyúló szárny udvari oldalán ión oszlopok által tartott mellvédes, félkörívesen kiemelkedő, nyitott középrész húzódik.
A Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyéből származó, rendkívül kiterjedt, 1669-ben nemesi címet nyert Dabasi Halász-család nemesi levelét 1818-ban hirdették ki Fejér vármegyében. Ide a 19. század elején költöztek, amikor Dabasi Halász Sámuel feleségül vette Magyary-Kossa Annát, és ezzel a kápolnásnyéki birtok tulajdonosa lett. Itteni, első kúriájuk, valószínűleg a század első felében épült, klasszicista stílusban. Bő fél évszázaddal később Dabasi Halász Lázár már az egyik legnagyobb birtokos volt Nyéken, gazdaságát 1893-ban már bérlők művelték. A család 1895-ben 1235 katasztrális holdat – azaz korábbi földjeinek dupláját – birtokolt, és övék volt a környék legjobban gépesített gazdasága is.
Lázár fia, Dabasi Halász Gedeon az 1910-es években építette fel mai formájában a család kápolnásnyéki kastélyát. Az akkor neobarokk stílusban átalakított épületet 1945-ig a Halász-család lakta. A második világháború utáni kollektivizálással a kastély termelőszövetkezeti tulajdonba került, falai között sokáig a helyi Vörösmarty TSZ irodái működtek. A következő évtizedekben nem törődtek az épület felújításával, állapota a rendszerváltás követően is folyamatosan romlott.
A kastély megmentése néhány évvel ezelőtt a lehetőségek átgondolásával, majd a konkrét tervek elkészítésével indult. Igazi lendületet azonban 2014-ben, a Magyar Állam és az Európai Unió támogatásának elnyerésével vett. A KDOP-2.1.1/B-12-2012-0032 azonosítószámú, „A Kápolnásnyéki Dabasi Halász kastély rekonstrukciója – Látogatótér és kiállítóhely kialakítása” elnevezésű projekt lehetővé tette, hogy 2016-ra megújuljon a kastélykomplexum és parkja, amely így egyedülálló szolgáltatásokat és élményt kínálhat majd a Velencei-tó térségében.